Sherd
Cup
MS4617.31
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.31 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan II | Middle Minoan III | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | 439 (P. Betancourt's 1991 publication) Miniature conical cup with outturned rim, vertical handle, and three small knobs as feet. Fine, brown (7.5 YR 5/2) clay, paler near the surface. Wiped with water. Undecorated. Several sherds missing from rim. Comments: MM II-LM I. This is a miniature version of the tripod bowl MS4100. Compare also MS4135 with different feet. |
| Height | 5 cm |
| Length | 5.2 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Outside Diameter | 6 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
