Quiver Charm
A476A
From: Japan | Hokkaido | Okotsunai
Curatorial Section: Asian
| Native Name | Squoshi Ninup |
| Object Number | A476A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ainu |
| Provenience | Japan | Hokkaido | Okotsunai |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Plant Fiber | Bird Beak |
| Description | Charm carried on quiver. Large bird skull, plant fiber. |
| Length | 25 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Hiram M. Hiller, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




