Sherd
65-25-104A
From: Czech Republic | Bohemia | Stehelceves
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-104A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bohemian Neolithic II | Danubian Culture |
| Provenience | Czech Republic | Bohemia | Stehelceves |
| Period | Bohemian Neolithic II | Stroked Phase |
| Date Made | 4900-4400 BCE |
| Section | European |
| Materials | Ceramic |
| Description | Sherd - Punctate |
| Length | 7.5 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/34.45 - 585 - Old Museum Number | ( 5 ) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


