Box
53-1-25A
From: United States of America | Maine | Washington County (Maine) | Pleasant Point Reservation
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-1-25A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Passamaquoddy |
| Provenience | United States of America | Maine | Washington County (Maine) | Pleasant Point Reservation |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Date Made | 1914 |
| Section | American |
| Materials | Birchbark | Sweetgrass |
| Description | Round. Laced around top, up join at side and around bottom. Made especially for donor to commemorate a trip made the summer before to try to shoot a seal on Grand Manan. |
| Height | 8.7 cm |
| Outside Diameter | 15 cm |
| Credit Line | Gift of Samuel W. Fernberger, 1953 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




