Sherd
MS4629.39
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4629.39 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Similar to MS4639 but with straighter rim and without grooves on the body. |
| Height | 6.6 cm |
| Length | 3.8 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
