Sherd
MS4637.99B
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4637.99B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | MS4637.99A and MS4637.99B are sherds, non-joining and possibly non-associated with the double vase pieces, MS4637.99C and MS4637.99D) |
| Height | 3.2 cm |
| Length | 4 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
