| Object Number | 10973A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | Dakotas |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Catlinite pipe bowl (A) and wooden stem (B). Bowl mended. |
| Length | 18 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Purchased from Edward Drinker Cope, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


