Pipe Bowl
97-84-1344A
From: United States of America | South Dakota | Little White River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-1344A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | United States of America | South Dakota | Little White River |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Black stone bowl carved with buffalo head and two turtles in low relief. Flat wooden stem with applied four-horn carvings in lizard form. |
| Length | 10 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-1344A - Old Museum Number | 18612 - ANSP Number | I 694 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


