Pipe Bowl
97-84-1670A
From: United States of America | Wyoming | Near Wind River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-1670A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Arapaho |
| Provenience | United States of America | Wyoming | Near Wind River |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Catlinite bowl (A) with flattened projection. Round wooden stem (B). |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-1670A - Old Museum Number | 17604 - ANSP Number | II 994 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

