Whistle
AF949
From: Belgian Congo | Kasai District
Curatorial Section: African
| Object Number | AF949 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Songe | Basonge |
| Provenience | Belgian Congo | Kasai District |
| Culture Area | Central Africa |
| Section | African |
| Materials | Ivory |
| Description | Ivory. Cruciform but cf. AF947. |
| Height | 2.3 cm |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 478 - Other Number | A-461 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




