Loom Bar
29168A
From: Peru | Pachacamac | Gravefield I
Curatorial Section: American
| Object Number | 29168A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield I |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Palm |
| Description | Wound with fine thread near each end, disconnected. |
| Length | 31.75 cm |
| Outside Diameter | 1.91 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 223a - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.