| Object Number | 29-221-99 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hindu |
| Provenience | India | Rajasthan |
| Section | Asian |
| Materials | Silver | Rope |
| Iconography | Shiva |
| Description | Yoni leaf shaped pendant with Shiva in center holding a trident in left hand and an unidentified object in the right hand. |
| Length | 5.7 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Thickness | 0.1 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 99 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


