Sample
AF1384A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1384A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Basoko |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Fiber | Wood |
| Description | Carved stick; rounded at one end and pointed at other end, bark is apparent on one end. |
| Length | 30 cm |
| Outside Diameter | 5.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 448 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
