Box
AF519B
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF519B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Crescent shaped, carved wooden box with lid; lid is incised with geometric design; there are two raised antelope horns (Bambi) found in the center of lid; a hole is found in the rear center of lid. |
| Height | 9 cm |
| Length | 34 cm |
| Width | 13 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.