| Object Number | EU2072A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Paleolithic |
| Provenience | France | Dordogne |
| Period | Upper Paleolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Original Card: flint implements (3) - Fragments of blades. Revised Card: Flint blade - Fragment. Quadrangular section. White patination with bluish tinge. |
| Length | 4.6 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Credit Line | Museum Purchase 1912 |
| Other Number | unknown - Field Number | 4311 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


