Ornament
Incense Burner
29-96-367A
From: Japan | Buddhist Temple
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 29-96-367A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese | Buddhist |
| Provenience | Japan | Buddhist Temple |
| Period | Edo Period (uncertain) | Meiji Period (uncertain) |
| Date Made | Edo Period-19th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Gilding |
| Technique | Gilt |
| Iconography | Lotus |
| Description | Wooden incense burner. Gilt. In shape of a lotus with a long stem. Was on the altar of a Buddhist temple. |
| Height | 16.5 cm |
| Length | 34 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 189 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

