Box
AF518A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF518A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Pianga |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Crescent shaped, carved wooden box with lid; body of box is incised with a series of rectangles, each containing carved small diamond, then larger diamonds, etc...around box; hole found in rear bottom center of box; a piece of twisted fiber was found in box. |
| Height | 6 cm |
| Length | 32.4 cm |
| Width | 12.1 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 607 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




