Box Lid
AF517B
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF517B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Pianga |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Crescent shaped, carved wooden box with lid; lid is decorated with carvings of tiny rasied diamonds and raised zigzag lines; in the center are a set of raised antelope horns (Bambi); rim is decorated with a row of X's; a hole is found in the back center of the lid. |
| Height | 6 cm |
| Length | 18 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 576 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
