Box
AF517A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF517A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Pianga |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Crescent shaped, carved wooden box with lid; the exterior of the body of the box is ornamented with carvings of geometric forms such as X's, diamonds and lines; on bottome of box there are two faint lines that run parallel around the bottom, in the center is a faint carving of two rectanglar shapes, one incised horizontally and the second one inset vertically; a hole is found in the center bottom of the the box. |
| Height | 6 cm |
| Length | 18 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 576 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
