Flake
EU1852A
From: France | Somme | Abbeville
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1852A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Acheulian II (uncertain) | Acheulian III (uncertain) |
| Provenience | France | Somme | Abbeville |
| Locus | Moulin Guignon |
| Period | Acheulian II (uncertain) | Acheulian III (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake. Fractured at one end; no striking platform or bulb. Sharp edges showing utilization. Light yellow patination |
| Length | 6.7 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ach. anc. 75 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


