| Object Title | Totem |
| Object Number | 2003-25-21 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Gjoa Haven |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Mark Tootiak |
| Date Made | 1982 |
| Section | American |
| Materials | Stone | Bone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Totem |
| Description | Bone totem on stone base by Mark Tootiak, 1982. |
| Height | 15 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Outside Diameter | 6 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
| Other Number | D208 - Other Number | 2425 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




