| Object Title | Musk Ox |
| Object Number | 2003-25-20 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Iqaluit |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Seepee Ipellie |
| Date Made | 1982 |
| Section | American |
| Materials | Serpentine | Bone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Musk Ox |
| Description | Roughly carved green serpentine musk ox with bone antlers, white bone?/Stone? eye, with black stone pupil. By Seepee Ipellie, 1982. |
| Height | 12 cm |
| Length | 19.5 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




