| Object Title | Musk Ox |
| Object Number | 2003-25-19 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | A. Toggouaq |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Musk Ox |
| Description | Black stone musk ox by A. Toggouaq. |
| Height | 11 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




