Keet Gwalaa = Killer Whale Dagger
2006-20-1
From: Alaska | Angoon
Curatorial Section: American
| Object Title | Keet Gwalaa = Killer Whale Dagger |
| Object Number | 2006-20-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit | Dawl'aweidi Clan |
| Provenience | Alaska | Angoon |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Creator | Harold Jacobs | Steve Brown |
| Date Made | 1985 |
| Section | American |
| Materials | German Silver | Nickel | Copper | Leather |
| Iconography | Killer Whale |
| Description | Killer Whale Dagger (=Keet Gwalaa in Tlingit). German Silver / nickel dagger with a killer whale hilt and leather strap. Copper above and below the leather. Die, used by Harold Jacobs in 1985 to make dagger, carved by Steve Brown. |
| Height | 65 cm |
| Width | 11.4 cm |
| Depth | 3 cm |
| Credit Line | Purchased from Harold Jacobs, 2006 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




