Pipe Bowl
29-48-91A
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-48-91A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Both pipe and stem of catlinite, but the latter has hole bored through centre through which wooden stem has been placed. |
| Height | 9.8 cm |
| Length | 16.5 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1919 |
| Other Number | 9194 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


