Pipe Bowl
97-84-1357A
From: United States of America | South Dakota | Sioux River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-84-1357A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | United States of America | South Dakota | Sioux River |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Catlinite bowl, massive, with cubical proximal end and short projection cut diagonally. Wooden stem carved as twisted. Pyrographic decoration. |
| Length | 14.5 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-84-1357A - Old Museum Number | 18634 - ANSP Number | II 981 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


