Drill Cap
29-47-133
From: Northern Alaska | British America
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-47-133 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Northern Alaska | British America |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Bone | Metal |
| Description | Made from socket strenghthened with metal socket. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 3.2 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




