| Object Number | 45-15-1366A |
| Current Location | On Loan |
| Culture | Sioux (uncertain) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite |
| Description | Catlinite angled bowl, squared at both ends. Stem of osage orange, ring incising the entire length. With tobacco bag 45-15-903. |
| Height | 7.1 cm |
| Length | 9.9 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




