Pipe Bowl
45-15-1378A
From: North America | United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 45-15-1378A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Arapaho |
| Provenience | North America | United States of America |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Catlinite | Wood |
| Description | Thick, light red stone bowl with snubby projection. Cylindrical stem. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 9.6 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Owen Stephens, 1945 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



