| Object Number | 89-13-137A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Section | Asian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic bowl and lid with white glaze and blue design on the outside consisting of plant-like motifs. Raised foot rim. Box for holding paste for seals. Did not originally go together. |
| Height | 4 cm |
| Outside Diameter | 6.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Estate of Elizabeth Lyons, Keeper of the Asian Collections, University Museum, 1989 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



