| Object Number | 40-33-77 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tuareg |
| Provenience | Mali |
| Section | African |
| Materials | Glass | Wool |
| Description | Of 26 large oval glass beads: yellow, blue, grey, white and green, strung in two rows with vari-colored knots added between the beads; tie cord ends in wool tassells. Flat green pendant with jar-shaped outline, bears on one face parallel lines of triangular script. |
| Height | 5 cm |
| Length | 92 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | Gift of William Hinckle Smith, 1940 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

