Rim Sherd
Cup
MS4615.1
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | North Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Rim-sherd with handle from a conical cup with one handle. Fine, pink (5 YR 8/4) to reddish yellow (5 YR 7/6) clay, covered with dark brown paint, wiht decoration in added white paint. Dark paint on rim and exterior, with handle reserved. Added white: pendent hatched triangles. East Cretan White-on-dark Ware. East Cretan conical cups from this period, both with and without handles, are often decorated with this motif. See (among others) Hall 1904-05: pls. 26, nos. 1-2 an d27, nos. 1-4 (Gournia); Seager 1912: fig. 49, nos. M 61-63 (Mochlos); Bosanquet and Dawkins 1923: fig. 5b (Palaikastro); Demargne 1945: pl. 29, no. 8056 (Mallia). |
| Height | 7.2 cm |
| Length | 4.9 cm |
| Width | 0.45 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

