| Object Number | 29-66-617 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Period | First Intermediate Period | Tenth Dynasty | Eleventh Dynasty |
| Date Made | 2130-1938 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | The funerary stela, made of limestone, presents five lines of text from a larger inscription, where the hieroglyphic text is rendered in sunk relief and reads right to left. As the stela is broken off on all sides, the lines are missing text from the beginning and the end. The inscription reads as follows: “(1) … the western necropolis as (?) the revered one (f.) before the great god, lord of … (2) … upon it (?), she united the sea-land (Fayoum?), she crossed the firmament… (3) … (in) the opening of the year feast, Thoth feast, first day of the New Year feast, Sokar feast, flame feast, coming forth of (Min)… (4) (I have given) clothes to the naked, I was gracious to… (5) … a thousand of jars of beer, a thousand of oxen and fowl, a thousand of alabaster, a thousand of every good thing for the revered one… |
| Length | 53.2 cm |
| Width | 35 cm |
| Thickness | 13 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Dendereh, Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1915-1923 |
| Other Number | D605 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
