Finger Piano
AF766
From: Belgian Congo | Kasai District
Curatorial Section: African
| Object Number | AF766 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Baluba |
| Provenience | Belgian Congo | Kasai District |
| Culture Area | Central Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Metal |
| Description | Rectangular wooden board, 19 metal keys. Back of card: The "African piano" widely distributed in sub-Saharan Africa. The keys in this case are arranged so that the ends overlap in threes, which can be played as chords. The decorated gourd forms a resonator. |
| Height | 5 cm |
| Length | 20 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 494 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
