| Object Number | P998A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | Borneo |
| Date Made | Before 1897 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Pigment |
| Description | Wood die. Cube with six faces, each divided by incised lines into four squares: two contiguous squares red, two white. Used in a gambling game played in Southeast Asia called Lien Poh ("Turning Treasure"). The die is the Poh ("Treasure") and the box (P998B-C) is the Poh Kam ("Treasure Cover"). |
| Height | 1.2 cm |
| Length | 1.2 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 or Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



