| Object Number | 8758 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Fang |
| Provenience | Gabon |
| Culture Area | Central Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Skin | Fiber |
| Description | Wood, with gazelle-skin. Oblong; curved keyboard. Strings of aerial-orchid rootlets. See AF254. |
| Length | 75 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Depth | 10 cm |
| Credit Line | Gift of Rev. Dr. Robert Hamill Nassau, 1891 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
