Sherd
MS4628.11
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4628.11 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan IB | Middle Minoan II |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Barbotine Ware |
| Description | Body-sherd from a closed vessel: series of knobs (Barbotine Ware) forms a triangle. Fine, very pale brown (10YR 8/4) clay, covered with black paint, with decoration in added white paint. Added white: traces. Surface eroded. For discussion see 367 [MS4628.10]. Bibliography: Silverman 1978 a: 38, no. 79, and pl. 2b, no. 21. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 0.535 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
