| Object Number | 2003-52-22B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Congo |
| Section | African |
| Materials | Feather | Pigment |
| Description | Goes with "Father of All Dancers" costume. Painted white with a rim of feathers at top. Back has twine support for back of head. Eyes and mouth are hollow. Large mask. Incised especially at brow. Paint chipping. |
| Height | 48 cm |
| Length | 45 cm |
| Width | 34 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.11311 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




