Flake
EU1986
From: France | Dordogne | Laugerie Haute
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1986 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Paleolithic |
| Provenience | France | Dordogne | Laugerie Haute |
| Period | Upper Paleolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Original Card: Stone implement - Heavy flake shaped to concave grattoir at one end, grattoir "a museau" (? burin) at the other. France, Dordogne, ?Laugerie, Haute. Revised Card: Flint flake - Elongated. Very thick. Cortex remaining on large portion of upper face. Concave edge at extremity shows marks of much utilization. Grey flint. France, Dordogne, Laugerie Haute? Upper Palaeolithic? |
| Height | 3.4 cm |
| Length | 9.5 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
| Other Number | ( 74 ) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


