Box Lid
AF516B
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF516B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Crescent shaped carved wooden box with lid; carving on lid of box is very faint, though it appears to be a series of parallel lines in sets of six swirls; on the center of lid is a distinctly raised carving of three antelope horns (Bambi). |
| Height | 7 cm |
| Length | 23.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | N562 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.