| Object Number | EU1889A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Levallois |
| Provenience | France |
| Period | Upper Levallois |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint scraper - Asymetrical. Completely fractured by frost on under face. White patination |
| Length | 7.5 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | moust 41 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


