Figurine
99-21-17
From: New Mexico (uncertain) | Tesuque Pueblo (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 99-21-17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Mexico (uncertain) | Tesuque Pueblo (uncertain) |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Incised |
| Iconography | Man |
| Description | Figure of male; features roughtly incised |
| Height | 7.5 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Outside Diameter | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of Katharine Vaux McCauley and Mary James Vaux, 1999 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

