Dish
99-21-15
From: New Mexico | Tesuque Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 99-21-15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Mexico | Tesuque Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Shallow dish. Tan unslipped interior, outer surface covered with white slip and black design; rim bent in to form square top; 2 vertical bands around rim with small hatched lines at right angles to edge of rim. Patterns of interlocking waves joined by vertical lines with small semi-circles above the wave extending aroudn entire piece. Circular line outlining bottom of piece. Salt deposits |
| Height | 3 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Gift of Katharine Vaux McCauley and Mary James Vaux, 1999 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


