Canteen
99-21-13
From: New Mexico | Isleta Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 99-21-13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Mexico | Isleta Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Complete. Handmade miniature canteen. with small mouth; 2 large lugs on either side of mouth; flattened restin area on back. Decorated with white slip and polychrome red/black painted geometric design |
| Height | 6.7 cm |
| Width | 8.2 cm |
| Outside Diameter | 6.1 cm |
| Credit Line | Gift of Katharine Vaux McCauley and Mary James Vaux, 1999 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


