End Scraper
EU1935A
From: France | Renancourt
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1935A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Campignian |
| Provenience | France | Renancourt |
| Period | Campignian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint end scraper - Thick; edge consisting of side of nucleus. Grey unpatinated flint. "Renancourt" written on specimen. |
| Length | 8 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | 43 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


