End Scraper
EU1933A
From: France | Renancourt
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1933A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Campignian |
| Provenience | France | Renancourt |
| Period | Campignian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint end scraper - Original locality given simply as "France" but "Renancourt" written on specimen. On end of short thick flake. Broad, slightly curved end with cortex remaining on adjoining face. Grey unpatinated flint. |
| Length | 6.8 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | 36 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


