| Object Title | Ga Homowo |
| Object Number | 93-9-215 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana |
| Date Made | 1968 |
| Section | African |
| Materials | Paper | Ink |
| Description | Title: Ga Homowo Author: Charles Ammah Language: English Number of Pages: 30 Table of Contents Headings: Forward v, Acknowledgements vii, Origin of Ga People 10, Shibaa, Nmaadumo and gdadaa - Rite of digging and Sowing 11, Soobii-Villagers Arriving for the Homowo 15, Shaago Laitso Kee - Customary Gifts to mothers-In-Law 17, Plastering of Akpade rite or red clay 18, Omaabidoo - Yearly Presents to Children 19, Libation 19, Etymology of Kpokpee 20, How Kpokpee is prepared 20, Cooking the festal food 22, Oshimaa - Festal Dance 23, Nnowalahamo - Festival Greetings 25, Notable distinctive features 27, Wooye Eko - Children's Harvest 29. |
| Length | 18.1 cm |
| Width | 12.6 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | Gift of Harvey and Doris Tower, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




