Grattoir
EU1075A
From: England | Suffolk | Little Pits Fen
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1075A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Paleolithic (uncertain) | Neolithic (uncertain) |
| Provenience | England | Suffolk | Little Pits Fen |
| Period | Upper Paleolithic (uncertain) | Neolithic (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Terminal grattoir. |
| Length | 5.8 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Sidney Warrington, 1913 |
| Other Number | ( 32 ) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


