Sherd
MS4615.24
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.24 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Similar to MS4615.2 but fabric reddish yellow with a paler surface, covered with uneven dusky red (10 R 3-4/2-4) paint. Added white: diagonal band of quirks flanked by bands. East Cretan White-on-dark Ware. Compare Hall 1904-05: pl. 30, nos. 1 and 4 (Gournia). |
| Height | 4.3 cm |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
