Sherd
MS4629.1
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4629.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a straight-sided cup similar to MS4119. Comments: MM III. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 4.7 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Outside Diameter | 8 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
